Top

Yüzen Şehir Venedik!

Şapkalı gondolcuları, rengarenk cam işçiliği, dantelleri, büyüleyici yapıları, romantizmi, aşk ve sanat kokan sokakları, göz alıcı karnaval maskeleri ile yüzen şehir Venedik!

Nasıl Gidilir?

Eğer ki planınız İtalya’da birkaç şehir gezmek üzerine ise şehirler arası geçişlerde bizim de sıkça tercih ettiğim ulaşım yöntemlerinden trenle geçmek bence en mantıklısı. Bolonya – Venedik – Verona üçlüsünü ziyaret ettiğimiz rotamızda Bolonya üzerinden trenle Venedik’e geçmiştik; özellikle erken alınan tren biletleriyle oldukça ekonomik bir transfer olduğunu söyleyebilirim.

venedik1

Şayet Türkiye’den doğrudan Venedik’e geçmek isterseniz yaklaşık 2,5 saatlik bir uçak yolculuğuyla Marco Polo Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz.

venedik2

Ne Yenir Ne İçilir?

Venedik mutfağının tipik bir İtalyan mutfağından pek bir farkı yok aslında. Venedik’e özgü olarak geliştirdikleri ekstra tatlardan hemen hemen hepsi deniz mahsullü ürünlerden oluşmakta. Karidesli pastalarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Venedik yeme içme bakımından (aşırı turistik olduğundan olsa gerek) biraz pahalı. Bölgedeki restoranlar standart bir İtalyan restoranına kıyasla 5-6 Euro yukarda. Kanala yakın manzaralı restoranlar haliyle daha da pahalı.

Bence bu restoranlardan hem daha ekonomik hem de lezzet açısından üstünlük için daracık sokaklardaki butik pizzacıları keşfetmelisiniz. Biz öyle yaptık! 😊

Gezilecek Yerler

San Marco Meydanı’nda San Marco Bazilikası’nı, Çan Kulesi’ni  ve Dükler Sarayı’nı mutlaka gezin.

venedik4

Vaktiniz varsa mutlaka Çan Kulesi’ne çıkın, Venedik’i bir de tepeden izleyin; pişman olmayacaksınız .

venedik5

Bana göre kentin en dikkat çekici yapıları köprü ve geçitleri… Turistlerin ilgi odağı olan Ahlar Köprüsü benim de favorilerim arasında.

Bir diğer önemli köprüsü ‘Rialto’ . Bu köprü en büyük kanal üzerine inşa edilmiş; en önemli yapılardan.

Rengarenk cam aksesuarlarını görebileceğiniz ve tamamen bu adalara özgü olan sanat ürünlerini görmek ve cıvıl cıvıl kareler yakalamak için Burano ve Murano adalarını gezin. Bu adalarda aynı zamanda envai çeşit Venedik’e özgü dantelleri bulabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin!

Her turistin bir klasik olarak yapmış olduğu gondolla kanal turu keyifli bir deneyim.

San Marco’yu gezin, üstüne bir espresso patlatın!

Murano Burano adalarını keşfedin!

Venedik mutfağından bolca deniz mahsullü pizza & spagetti tüketin!

Şehrin daracık sokaklarında kaybolun!

Zamanında kaçırmış olduğumuz Venedik Karnavalı için bu şehri tekrar ziyaret edeceğiz!

venedik6
error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.