Top

                                                                                   

Bana Seyahat Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim…

Bazen eşimizle, bazen dostumuzla; bazen sevgilimizle, bazen de ailemizle. İster uzak ister yakın rota olsun, hiç farketmez; seyahat etmek her zaman keyiflidir. Şayet yanınızda iyi bir yol arkadaşı varsa bu keyif ikiye katlanır.

Seyahate kiminle çıktığınız her zaman çok önemli, yol arkadaşınız öyle herhangi birisi olamaz. Çünkü herhangi biri ile yola çıkarsanız bazı riskleri de göze almak zorundasınızdır. Bu riskler kimi zaman sonu hüsranla biten bir tatile neden olabilir.

Peki İyi Bir Seyahat Arkadaşında Nasıl Olmalı?

Paylaşımcılık & Destekleyicilik

Seyahatler ne kadar keyifli olursa olsun kendi içinde her zaman bir zorluğu barındırır. Bu zorluklar karşısında ortak hareket etmeyi bilen, maddi & manevi paylaşımda bulunmaya hazır, destekleyici bir seyahat arkadaşı size güven verecektir. Aksi halde kişi bencil bir davranış modeli sergilerse seyahatiniz de, arkadaşlığınız da zarar görebilir.

Esneklik & Hoşgörü & Bağımsızlık
Seyahat anında alternatifli aktivitelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Arkadaşınız şehrin ünlü cafe & restoranlarını keşfetmek isterken siz tarihi yerleri & müzeleri görmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda arkadaşınızın bir kaç saat ayrı ayrı takılmaya esneklik gösterecek ve durumu hoşgörü ile karşılayacak yapıda olması çok önemli. Sonuçta seyahat ettiğiniz kişi ile 7/24 birlikte hareket etmek zorunda değilsiniz, arada bağımsız olacağınızı bilmek üzerinizden ciddi bir yükü kaldıracaktır.

Ortak Zevkler
Seyahate çıkacağınız arkadaşınız ile ortak zevk ve beğenilere sahip olmanız çok çok önemli. Zıt görüşler kalacağınız otelden gideceğiniz restorana kadar her durumu etkileyebilir. Çoğu konuda apayrı fikirlere sahipseniz o kişi ile tatile çıkmanızın zaten pek bir anlamı yok.

Bütçe Dayanışması
Seyahat anında bazı harcamalar ortak bütçeye göre yönetilir. Bu giderlerin eşit seviyede karşılanması önemlidir. Seyahate çıkılmadan önce açık bir iletişimle bu giderlerin konuşulmasında fayda var. Seyahat anında harcamalar yüzünden çıkan gerginlik arkadaşlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Ve kapanış pek sevdiğimiz bir söz ile;
“Öyle zamanlar olur ki nereye gittiğin önemini yitirir; çünkü asıl önemli olan yanında kiminle gittiğindir.” Tolstoy

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.