Top

Ressam Dürer’in Şehri Nürnberg!

Almanya’nın Bavyera bölgesini pek seviyoruz. Nürnberg’te noel coşkusuna katılmak için önceki yıllarda yaptığımız hafta sonu kaçamağı bizi kesmemişti. Bamberg kaçamağı yaparken planımıza Nürnberg’i tekrar ekleyelim ve yarım kalan keşfimizi tamamlayalım istedik.

Planlı bir seyahat olduğu için şehirde görülmesi gereken hiçbir yeri atlatamadık.

Şehrin Kalbi Altstadt: Nürnberg’in tam orta yerinde şehrin can damarı bu çemberde en hareketli alışveriş caddeleri,  cafe ve restoranlar ve en güzel tarihi binalar bulunmakta.

nurnberg2

Nürnberg Kalesi – Kaiserburg!

Uzun ve hafif engebeli bir yokuşla Nürnberg  Kalesi’ne çıkıyoruz. Şehrin tüm mimari ve karakteristik yapısını görmek için en doğru nokta burası.  Bir selfie ile taçlandırıyoruz 😊

nurnberg3

Weibgerbergasse

Tipik Bavreya evlerinin sıklıkla bulunduğu turistik sokak. Sokak ahşap yapıları, çatı detayları ve rengarenk mimarisi ile sizi yüzyıl öncesinin Almanya’sında hissetttiyor.

nurnberg4

Albert Dürer’in Evi 

Nürnberg tam anlamıyla Ressam Dürer’in şehri..  Nürnberg tam bir Ortaçağ temalı yağlı boya tablosu haliyle bir ressam şehri olduğunu haykırır gibi… Dürer’in şehri olması Nürnberg için müthiş bir pazarlama çıktısı. Dürer’in müzeye dönüştürülmüş evini görmeden geçmeyin!

Köprüler

Pegnitz nehrinin iki yakasında bulunan bir sürü mini ada ve köprüler şehrin dört yanını kuşatmış durumda. Bence köprülerin en keyiflisi Max Brücke, Fleisch Brück; bol bol fotoğraf alın!

Bu masal köprülerin içinde gezilmesi gereken diğer önemli noktalardan; Lorenz Kilisesi, Freunen (Kadınlar) Kilisesi, Nürnberg Opera Binası, Beyaz Kule Weisse Turm ve Königstor…

nurnberg5

Yorulunca mola verebileceğiniz, onlarca kahve kurabiye satan dükkanlar her köşe başında… Kahvenize Nürnberg’in meşhur zencefilli kurabiyesi eşlik etsin 😊

nurnberg6

Nürnberg’ten sonraki rotamız Bamberg’ti.. Merak edenler Bamberg yazısına

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.