Top

Pizza’nın Başkenti; Napoli!

Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in muhteşem kıyıları Positano ve Amalfi’ye yakınlığından dolayı bu rotalara gidenler için Napoli çok doğru bir aktarma merkezi. Napoli dar ve tarihi sokakları, butik pizzacıları ve eski yapılarıyla kendine has bir dokuya sahip.

Türk Hava Yolları’nda hemen hemen her gün Napoli seferi olmakla beraber; daha ekonomik olması açısından Roma için kampanyalı bilet yakaladığınızda trenle Napoli’ye geçmeniz de güzel bir alternatif olabilir. Napoli’de tren  istasyonları şehrin doğu yakasında bulunan dev Piazza Garibaldi’de. Burada yürürken çantanıza, cüzdanınıza çok ama çok dikkat edin!

Napoli1

Napoli Şehir Yapısı

İtalya’da en kalabalık şehirler arasında sayılan Napoli gelen turistlerin kötü yorumlarına zaman zaman maruz kalmıyor değil. Aldığı göçlerden dolayı şehrin demografik yapısı biraz karışık… Sokakta yürürken gözünüzün önünde gerçekleşen gasp, kapkaç, hırsızlık gibi olaylara sıkça şahit olabiliyorsunuz, maalesef..

Napoli2

Bir liman şehri olmasına rağmen liman bölgesi pek gelişmiş sayılmaz; şehrin iç kısımlarında da düzensizlik ve çarpık kentleşme oldukça yaygın. Bazı sokakların çöp içinde kaldığını da söylemeden geçmeyelim.  Napoli, civarında bulunan turistik yerler için bir aktarma noktası; Amalfi kıyılarına, Sardinya’ya, Sicilya’ya gitmek için Napoli limanı üzerinden feribotla aktarma yapabilir veya trenle de bu bölgelere erişim sağlayabilirsiniz . Napoli’de 1 veya max. 2 gece konaklamak yeterli olacaktır.

Napoli3

Pizza’nın başkenti ‘NAPOLİ!’

Burada Pizza’nın envai çeşidini ve İtalyan pizzasının en orjinalini bulabilirsiniz 😊 Şehrin orta yerinde, ilk pizzanın yapıldığı bir dükkan var; adı ‘Pizzeria Brandi’ ; küçük salaş bir dükkan… Biz gittiğimizde o gün tadilat nedeniyle kapalıydı.

Margarita için şehrin iyilerinden bir diğeri ‘Pizzaria Del Presidente’de soluğu aldık. Burası kapıda en az 1 saat sıra bekleyerek girdiğiniz Napoli’nin efsane pizzacılarından. O anki ruh halimi aşağıdaki fotoğrafla yorumlarınıza bırakıyorum 😊

Napoli4

Napoli’de Yapılacaklar!

Centro Storico’yu gezin!

Basilica Di S. Chiara Napoli (Santa Chiara Manastırı) görülmeye değer!

Piassa Gesu Nuova’ya mutlaka gidin!

Liman’da volkanik dağ manzarasında bir kahve için!

Castel Sant’Elmo şehri tepeden izlemek için bu kaleyi ziyaret edin!

Scannapoli Caddesi’nde pizza magneti alın & dondurma yiyin!

Pizzanın ilk yapıldığı yerde Pizzeria Brandi’de pizza yiyin yoksa ikinci adres ‘Pizzaria Del Presidente’

Napoli5
error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.