Top

Rusya’nın görkemli başkenti Moskova’dayız.

Avrupa gibi kolay olduğunu düşünmediğim, aslında hep merak ettiğim ancak bir türlü yolumu düşüremediğim bir rotaydı Moskova benim için.

Nasıl Gidilir?

Rusya’ya gidişler ekonomik olarak pek kolay olmuyor çünkü bana göre gerçekten pahalı bir şehir.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan THY Moskova seferi ile Vnukova havalimanına iniş yapmıştım.

İstanbul-Moskova arası aktarmasız seferlerle yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor.

Moskova şehir içi ulaşım?

Metropol bir şehrin karışıklığına ve trafiğine rağmen Moskova’da şehir içi ulaşım oldukça kolay.  Genelde gittiğim ülkelerde toplu taşıma kullanmama rağmen Moskova’da gelişmiş metro sistemi hem ekonomikliği hem de hızlılığıyla hayat kurtarıyor.  Renklerle belirtilen line’lar nereden nereye gideceğinizi hangi duraklarda aktarma yapmanız gerektiğini size kolayca adresliyor. Kiril alfabesi olsa dahi yolunuzu basit mantıkla kolayca bulabiliyorsunuz.

Rusya Vize İşlemleri

Öncelerde Rusya için vize istemeseler de 2018  itibariyle vize gerekiyor maalesef. Diğer vize alım süreçleri gibi bir sürü evrakla Rus konsolosluğuna başvuruda bulunarak vize sürecinizi başlatıyorsunuz. Verilen vizeler genel olarak kısa süreli oluyor; bana 15 gün oturum izni vermişlerdi.

Harikalar diyarı Moskova

Ne kadar soğuk olursa olsun Moskova’nın masalsı yönü turistleri cezbetmeye fazlasıyla yetiyor. Özellikle kış mevsimini dolu dolu yaşamak isteyenler için  karın kışın en çok yakıştığı bu şehir Nisan ve Eylül aylarında tatlı bir soğuğa bürünüyor.

Moskova’nın yapı taşı Kızıl Meydan dünyanın en ünlü meydanlarından. Peki bu meydanda neler var?

Aziz Vasil Katedrali

Rusya’nın simgesi Moskova’nın da rengi sayılan meşhur Aziz Vasil Katedrali…

Bu katedrali Kremlin Sarayı sananların sayısı oldukça fazla.

Bu müthiş katedral 8 adet renkli ve irili ufaklı soğan kubbeden oluşmakta olup Kızıl Meydan’ın en gösterişli mimarisidir. Bu katedral Rusların  1555 – 1561 yıllarında Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı inşa ettikleri bir zafer tablosu. İrili ufaklı her bir kubbe aslında bir zaferi temsil ediyor.

Şeker hamuru pastalarını anımsatan bu masalsı mimari UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Bu tarihi eserin neden yapıldığından çok dikkat çeken bir diğer yanı enterasan bir hikayeye sahip oluşu. Bu katedralin hikayesinde Korkunç İvan bulunmakta… Rivayete göre katedrali yapan mimar eserin bir örneğini daha yapamasın diye Korkunç İvan tarafından kör edilmiş.

Kremlin Sarayı

Kızıl Meydan’ın bir diğer başyapıtlarından Kremlin Sarayı zamanında Rus çarlarına ev sahiplik yapmış günümüzde de tarihin en değerli hazine binası olarak; içinde çan kuleleri, katedraller, kraliyet alanı gibi bölümler barındırıyor.

GUM Alışveriş Merkezi

Meydanın sağ taraında tarihi dokuyla iç içe geçmiş oldukça gösterişli bir yapıt olarak GUM Alışveriş merkezini görüyoruz. Kızıl Meydan’dan Rusya’nın en büyük alış veriş merkezi GUM’u gezmeden ayrılmayın.

Milli Tarih Müzesi

Kızıl meydandaki bir kızıl yapıt Milli Tarih Müzesi..

İçinde Rus tarihiyle alakalı 5 milyona yakın eser bulunuyor. Kırmızı/kızıl tuğlalardan yapılan bu yapıt adeta kızıl meydanın sembolik biz uzantısı.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Rusya’nın soğuk ikliminden olsa gerek çorbaları pek meşhur. Özellikle hemen hemen her restaurantta karşımıza çıkan Borsch çorbasını tatmanınızı öneririm. Tat olarak ben pek keyif alamasam da sıcaklığı ve doyuruculuğu için içilir. Et ve havuç kereviz gibi sebzelerle bol tereyağlı servis edilen bir çorbadır.

Bunu dışında  Shchi  adında milli bir çorbaları daha var; ismini verdikleri lahana çorbası Rusların milli yemeği.  Bu çorba da lahananın soğan, havuç, kereviz ve mantar gibi sebzelerde zenginleştirilmesiyle yapılıyor.

Bir de Pelmeni adında mantıya benzer bir yemekleri var ki lezzet olarak nispeten daha çok beğenmiştim. Peynirlisini denemenizi tavsiye ederim.

Rusya tarih kültür ve yeme içme bakımından oldukça zengin ve farklı bir dokuya sahip. 2 veya 3 günlük Moskova geziniz için Kızıl Meydan’ı dolu dolu gezin, Rus çorbalarının tadına bakın, soğuktan elleriniz buza kessin, güzel bir cafede sıcacık kahvenizi yudumlayın.

Karın kışın tadını doyasıya çıkarın… Dönerken matruşka ha bir de kendinize ponçik bir Kafkas almayı unutmayın!

Not: Moskova’yı  Gece Gezmek Ayrı Bir Keyif…

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.