Top

Masal Kasabası Hallstatt!

Son dönemlerde artan oranda popülerlik kazanan, Avusturya denilince akla ilk gelen yerlerden olmuş bir masal kasabası; Hallstatt!

Yaz kış turist akınına uğrayan Hallstatt, tarihin, kültürün ve doğanın en güzel kesişimi…

Nasıl Gidilir?

Hallstatt Avusturya’nın Salzkammergut bölgesine bağlı Hallstatter Gölü’nün güney kıyısında bulunan tatlı butik bir kasaba. Eğer bir roadtrip dahilinde değilseniz; THY seferleri ile haftanın her günü Salzburg’a uçabilir, Salzburg’tan tren, otobüs veya araba kiralayarak Halstatt’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Biz Hallstatt’a romantik yol üzerinde roadtrip yaptığımız zamanda yolumuzu düşürmüştük. Yol üzerindeki butik köy ve kasabaları da görmek oldukça keyifli olacağından önerimiz bir araç kiralayarak dur kalk usulü civardaki köy ve kasabaların doya doya keşfedilmesi yönünde olacaktır.

Avusturya-Hallstatt1

Tüm Zamanların En Güzel Kasabası Hallstatt!

Çinlilerin çılgınca kopyasını yapmaya çalıştığı, turistlerin akın ettiği, Alp dağlarına nazır doğası ve muhteşem göl manzarası ile tüm zamanların en güzel kasabası!

Avusturya-Hallstatt2

Şimdilerde bloggerların, gezginlerin, fotoğrafçıların, sürekli uğrak noktası haline gelmiş olan bu kasaba, henüz bu kadar popüler olmadan yıllar önce yolumuzun düştüğü bir rotaydı.

Bu güzel kasaba mini minicik bir yer; öyle ki bir uçtan bir uca yaklaşık 1 saatte yürüyerek gezip bitirebilirsiniz.

Hallstatt’ın büyüleyici atmosferinin yanı sıra Dünya’nın ilk tuz madenine de ev sahipliği yapmakta. 7000 küsür senelik tarihi geçmişe sahip Hallstatt maalesef ki çok geç keşfedilmiş ve son dönemlerde popüler olmuş gizli bir mücevher…

Avusturya-Hallstatt3

Hallstatt’ta Ne Yapılır?

Hallstatt’a gelir gelmez önce şöyle derin bir nefes alın! Alp dağlarından gelen bol oksijen sizin için gerçek bir Akciğer detoksu olacaktır. 😊

Mutlaka Alp dağlı ve göl manzaralı bir magnet edinin.

Braugasthof adındaki göl kenarında, büyük bir ağacının altına kurulan konsept cafesinde vakit geçirin, bol bol fotoğraf çekinin.

Nisan veya Eylül ayları arasında gidecekseniz mutlaka botla göl turu yapın; biz bu aralık dışında gittiğimiz için böyle bir şansımız olmamıştı.

Ne demiştik, dünyanın ilk tuz madeni bu kasabada. Farklı ve lezzetli tatlarda tuzun envai çeşidini bulabileceğiniz bu kasabadan tuz almadan dönmeyin. Bir de tuzluk! 😊

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.