Top

Brüksel, Brüksel….

Çikolata, waffle, bira, patates kızartması gibi en güzel yiyeceklerle adından söz ettiren Belçika’nın başkenti Brüksel’deyiz. Şehir ilk etapta soğuk, ruhsuz ve renksiz görünse de şehri gezdikçe kendi içinde bir güzelliğinin ve bütünlüğünün olduğunu görebiliyorsunuz.

Çizgi karakterlerden bildiğimiz bu Ortaçağ uzantısı şehrin evleri az katlı, dik çatılı, sokakları taştan ve daracık. Bu daracık sokaklar envai çeşit bira satan butik publarla dolu.

Patates kızartması sevenler için Brüksel tam bir cennet. Çünkü  gastronomi dünyasına ‘french fries’ kavramını getiren şehir Brüksel. Sevseniz de sevmeseniz de her köşe başında seyyar bir arabada satılan patates kızartması ve türevleri insanı baştan çıkarıyor. Benim pek aram olmadığı için aşırı tüketemedim ancak patates severlerin o kuyruklarda hunharca nasıl bıkmadan yorulmadan beklediğini bizzat gördüm. Bu işin bir dezavantajı sokakların kızarmış yağ kokusuyla boyanması… Tabi bu kokuya bayılanlar da var 😊

Belçika demek aynı zamanda bira demek. Binbir çeşit birayı tadabileceğiniz bu şehirde her birayı denemeniz mümkün değil. Haftalarca kalma planınız var ise bir ihtimal diyorum 😊 Sözün özü bira-patates yapmak için dünyadaki en doğru şehir Brüksel diyebiliriz..

Belçika’da alışveriş yapılası  Avenue Louise, Rue Antoine Dansaert gibi  ünlü caddelerine gidilmeli. Özellikle antika eşyalar, kristal dekoratif parçalar ve envai çeşit dantellerden için de bu meydan doğru adres. Ben hiç kullanmasam da kendime küçük bir Belçika danteli almıştım 😊

Belçika gelinip çikolata yenilmeden olmaz, şehri gezdikten sonra yorgunluk kahvenizi mutlaka Sablon Meydanı’ndaki cafelerde için. Bu meydan Brüksel’in en gözde mağazalarının bulunduğu adeta keyifli vakit geçirmek için tasarlanmış bir yer. Brüksel çikolatasının en kalitelisini de bu meydandaki dükkanlarda bulabilirsiniz.

Brüksel’de görülmesi yerler

İhtişamlı Meydan ‘Grand Place’

Şehrin en büyük ve gösterişli meydanı Grand Place. Sadece Brüksel’in değil bence Avrupa’nın en güzel meydanları listesinde zirveye oturacak bir yer.  Brüksel Kent Müzesi, Breadhouse ve tarihi binalarla kuşatılmış bu meydan turistik ve tarihi konumu bakımından şehrin kalbi konumunda.

Brüksel’de görülmesi gereken yerler;

  • Grand Place
  • Manneken Pis
  • Atomium
  • Brüksel Kraliyet Sarayı
  • Cinquantenaire Parkı
  • Belçika Karikatür Müzesi
  • Çikolata Müzesi
  • Belçika Bira Müzesi

Brüksel efsanevi lezzetleri açısından bana göre tam bir yeme içme şehri. Uzun süre kalmak için beni pek cezbetmese de çevresindeki popüler şehirlere giderken 1 veya 2 gün kalmalık bir uğrak noktası olabilir. Brüksel’i dolu dolu gezmek için 2 tam gün yeterli. Biz Belçika planımızı Brüksel-Brüj-Gent üçlüsü üzerine yapmıştık, ilk durağımız Brüksel’i burada noktalıyorum. Şimdi asıl merak ettiğim gerçek Ortaçağ kasabası Brüj’e doğru rotamızı çeviriyoruz..

Brüj yazımıza bekleriz…

Sevgiyle kalın,

brüksel_pub
error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.