Top

Seyahatlerde Beslenme ve Kilo Kontrolü!

Seyahat ederken çoğumuzun keyfi pek yerindedir. Gezi heyecanı ve yeni keşifler anında normal akışımızdaki kontrolü biraz bırakırvermemiz aslında olağandır. Ancak uzun seyahatlerde veya gurme bir seyahatte farketmeden ipin ucu fazla kaçtıysa keyfimiz de kaçıyor malesef. Biz bizzat yaşadık, malesef durumun ne denli vahim olduğunu biliyoruz 🙂 Neyse ki sonrası için dersimiz de önlemlerimizi de aldık.

Peki seyahatlerde nelere dikkat ediyoruz?

Kural 1 : Sağlıklı Atıştırmalıklar!
Her seyahatte yanımızda mutlaka kuru besinler bulunduruyoruz.
Gece yarısı veya sabah uçuşları, aktarmalar vs. derken öğünler atlanabiliyor. Bir seyahatin havalimanında başladığını kabul edersek sonrasında aşırı açlık krizi yaşamamak ve fast-foodlara saldırmamak için açlığımızı hep kontrol altında tutmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca seyahat anında da ara öğünler için müthiş ve ekonomik kurtarıcı oluyor. O yüzden her seyahat öncesi çantamızda çiğ badem, çiğ ceviz, çiğ fındık gibi besinler bulundurmak olmazsa olmazlardan.

Kural 2 : Hareket!
Her yere yürüyoruz…
Gittiğimiz şehrin büyüklüğü/küçüklüğü farketmeksizin şehrin her yerini yürüyerek keşfediyoruz, neredeyse hiç toplu taşıma kullanmıyoruz. Neredeyse gün boyu açık havada yaptığımız bu tempolu yürüyüşler ile günlük sporumuzu tamamlamış oluyoruz.

Kural 3 : Sıvı Tüketimi!
Bol su içiyoruz…
Seyahat anlarında fazla hareketten dolayı vücudumuz yoğun sıvı kaybına uğruyor. Bu kayıpları önlemek için normalden biraz daha fazla, günde yaklaşık 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösteriyoruz. Aksi halde kilo artışının yanında fazla yürümekten dizlerdeki eklem sıvısı azalıyor, şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Aman dikkat!

Kural 4 : Limitli Tüketim!
Porsiyonları azaltıyoruz…
Gittiğimiz bölgenin tatlısından tuzlusuna her şeyi denemek istiyoruz. Ancak biliyoruz ki durum bize özgü değil, milletçe böyle bir eğilim içindeyiz 🙂 Tatlı-tuzlu her şeyi deniyoruz ancak az az. Ana öğünlerde ise tam doymadan kalkıyoruz, ekstra tatlıları ve börekleri az porsiyonlar halinde tüketiyoruz.

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.