Top

Almanya’nın Venedik’i Bamberg!

Bavyera  Eyaleti’nin güneyinde yer alan Bamberg 1993 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Şehrin dört yanının kanallarla çevrili olmasından bu şehre Almanya’nın Venedik’i yani ‘KleinVenedig’ deniliyor.

Son yıllarda bilirliği artan bu tatlı şehrin masalsı dokusu geçmişten bugüne bozulmadan korunmuş. Özellikle Küçük Venedik adı verilen bölgesi ortaçağdan kalma bir masal kasabası .

Bamberg2

Nasıl Gidilir?

Bamberg’e ulaşmak en kolay şekilde Nürnberg üzerinden ilerlemek şeklinde olacaktır. Çünkü Bamberg’de bir havalimanı bulunmuyor. Bu yüzden en pratik yol THY, Pegasus gibi aktarmasız uçuşlarla Nürnberg’e gelip; Nürnberg’ten trenle Bamberg’e geçmek olacaktır.

Biz de bu rotayı Nürnberg-Bamberg ikilisi şeklinde gerçekleştirmiştik. Nürnberg’ten hareketle yol üstündeki Bavyera evlerini izleyerek geçireceğiniz tren yolculuğundan ayrı bir keyif alacaksınız.

Not: Trene binmeden yanınıza bir kahve almayı unutmayın! 😊

bamberg3

Bamberg’te Neler Var?

Dünyada sanırım daha iyi bir örneğine rastlanmayacak güzellikte bir belediye binası var. Bu binanın aslında çok enteresan bir hikayesi de var.

Anlatılan rivayete göre Bamberg halkı dönemin Piskoposundan belediye binası için yer talep etmiş, Piskopos da halka bir karış yer vermeyince halk nehrin ortasına yapay bir ada yapmış; ve eşi benzeri bulunmayan bu masalsı yapı ortaya çıkmış.

Bamberg4

İki köprüyle karaya bağlanan bu bina, Barok ve Rokoko tarzının en güzel örneklerinden. Şehrin tam orta yerinde yer alan,  Bamberg’i Bamberg yapan en önemli yapı bu diyebiliriz.

Bunun dışında  Bamberg Katedrali, buram buram çiçek kokan meydanı ‘Grüner’  & Maximiliansplatz’  meydanlarını görmeden geçmeyin.

bamberg5

İsli Bira Rauchbier’ ı Deneyin!

Bamberg şehrine özgü ‘smokedbeer’ birası şehrin önemli gelir kaynaklarından. Bu biranın en ünlü markası ‘Schlenkerla’ Şehrin merkezinde hem üretim fabrikası hem de restoran olarak hizmet veren bu mekana uğramadan geçmeyin.

6

Burada üretilen biralar tüm dünyadaki gurme bira evlerine ve restoranlara dağıtılıyor. Bavyera’nın genelinde özellikle buğday biraları ‘Weizenbier’ öne çıkarken Bamberg’i de eşsiz kılan bu isli biralarıdır.

Schlenkerla dışında kentte yaklaşık 80 bira üreticisi, 200 farklı çeşit bira markası bulunuyor. Ama en özeli bahsettiğimiz isli, nam-ı diğer ‘Rauchbier’ dir.

Bamberg7

Şehir turunuz bittiğinde meydanlardaki restoranların birinde bir Alman klasiği bira – patates – sosis üçlüsünü yapmadan dönmeyin! 😊

8
error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.