Top

Ver Elini Amalfi Coast…

Nasıl Gidilir?

Amalfi kıyılarına en kolay İstanbul’dan Napoli’ye direkt uçuşla, Salerno konaklamalı Salerno’dan günlük 6 Euro’ya shuttle servisleriyle gidebilirsiniz. Salerno’dan shuttle Amalfi kıyılarına gitmek en ekonomik olan bir yöntem Bir de deniz yolundan ferry servisleri var ancak shuttle ücretlerinin yaklaşık 2 katı.

amalficoast1

Nerede Kalınır?

Yaz aylarında gözde bir turist merkezi haline gelen Amalfi Coast’da konaklamak hem otellerdeki doluluk hem de ekonomik açıdan pek uygun olmuyor. Biz bu nedenle Salerno’da şirin bir butik otelde kalıp Amalfi’ye günlük gidiş geliş yapmıştık.

Otelimiz pek keyifliydi…

Amalfi kıyılarında salınmak…

Amalfi kıyılarında yollar dar, bol virajlı biraz engebeli…Bir taraf yamaç bir taraf sonsuz Akdeniz mavisi olan bu patikalarda iki aracın geçmesi biraz sıkıntılı olabiliyor. Açıkcası bu açıdan Salerno’dan ferry ile geçmek nispeten daha güvenli.

amalficoast2

Yol boyunca yamaçlara konumlanmış İtalyan evleri bu kıyıların en güzel en etkileyici kısımları. Sorrento Yarımadası’ndan başlayıp kıyı boyunca devam ettiğinizde birbirinden güzel kasabalardan Positano, Amalfi ve Ravello’yu karşınızda buluyorsunuz.

Amalfi’nin İncisi Positano!

Amalfi kıyılarının en limon kokulu, en güzel, en romantik kasabası diyebilirim. Burada her yer limon, limon çiçeği, limon kokusu… Dükkanlarında limondan türetilmiş yüzlerce hediyelik eşya…  Limoncello’nun en güzeli, en orjinali de bu kasabada!

amalficoast5
amalficoast6

Amalfi

Amalfi, Amalfi Coast’a adını veren ana kasaba. Merkezi konumda olan bu kasabada sahil şeridine konumlanmış en lüks en tiki restoranları görebilirsiniz. Güzel bir akşam yemeği için oldukça ideal ve keyifli…

Ravello

Merkezden yaklaşık 350-400 metre kadar yükseklikte olan bu kasabaya Amalfi sahillerinden daracık, virajlı limon ağaçlarıyla sıralanmış patikalardan yasemin çiçeği kokuları eşliğinde 5 Euro’ya shuttla tırmanıyorsunuz.

Bu kasabada görmeden dönmemeniz gereken en güzel yer ‘Villa Rufolo’… Bir de tabiki nefes kesici sonsuzluk balkonu ‘Ravello Infinity Balcony’

Yapmadan Dönmeyin!

  • Yeterli vaktiniz varsa Praino’da günü batırın..
  • Amalfi yerel şaraplarını tadın; en az 2 şişe yanınıza alın.
  • Ravello’da tepede gerçekleşen kültür sanat etkinliklerini yakalayın, müzik festivalleri bir harika!
  • Positano’da denize girin, bol bol güneşlenin.
  • Salerno’da konaklayın, deniz mahsullerini mutlaka burada tadın.
  • Ravello Infinity Balcony’de bol bol fotoğraf çektirin…

Amalfi’yi sevgiyle bırakın… 😊

amalficoast10
error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.