Top

Transilvanya Şatolar & Cadılar Bayramı
Transilvanya gezimizi aylar öncesinde planlamış ve Cadılar Bayramı yani geleneksel Halloween sezonuna denk getirmek istemiştik. Tarih kitaplarında sıklıkla karşımıza çıkan Kont Dracula’nın hikayesine ve şatosundaki balkabağı sezonunun açılışına dahil olmuş ve halloween pazarında eğlenceli zamanlar geçirmiştik.
Dracula’nın ürpertici vampir efsanesini doğrular gibi oldukça karanlık ve kasvetli olan şato son zamanların popüler turist destinasyonlarından. Şayet bizim gibi Halloween pazarında eğlenceli zamanlar geçirmek ve balkabakları ile eğlenceli pozlar yakalamak isteyenler için en uygun aylar Ekim-Kasım yani Halloween Dönemi…

Biz denk gelememiştik ancak bölgeden aldığımız bilgiye göre her yıl Kasım’ın ilk haftasında bir gün (gün değişiklik gösterebilir) Dracula Şatosu’nun içinde konsept bir cadılar bayramı partisi yapılıyormuş.

Transilvanya’nın en güzel kalelerinden bir diğeri Peleş Kalesi!
Romanya’nın ilk kralı Carol tarafından inşa ettirilmiş ve aslında yazlık saray olarak inşa ettirilmiş.
İçinde 160 odası bulunan bu kale bir dönem dünyanın önde gelen devlet adamları için bir ağırlama ve dinlenme mekanı olarak kullanılmış.
Nixon, Ford, Gaddafi,Arafat gibi isimlerin yanı sıra bizden de Süleyman Demirel saray konaklamay açık iken ağırlanan devlet adamları arasında…

Bölgenin son görkemli kalesi ise Corvin…
Kont Dracula Kazıklı Voyvoda’nın burada yıllarca esir tutulduğuna dair rivayetler var. Tarihte tam 5 kez yanmış ancak sürekli restore edilerek korunmaya çalışılmış.
Transilvanya’nın mevsimi sonbahar… Sisli puslu havaları sevenler, tarihe ve kültüre meraklı olanlar bir sonbaharda buralara mutlaka yolunu düşürmeli.
Romanya seyahatimizin özeti ve görülmesi gereken 3 büyük şato;

Peleş Şatosu
Bran Dracula Şatosu
Corvin Şatosu

Gezimizin son ayağı başkent Bükreş’ti. Sanatın ve tarihi dokunun iç içe geçtiği şehrin rengarenk sokaklarını gezmeye doyamadık. Romanya’ya yolunuz düşerse 1 gece Bükreş konaklaması, 2 gece Transilvanya olmak üzere 3 gece 4 günlük ideal bir rota planlayabilirsiniz 🙂

Unutmadan bir de mümkünse mevsim sonbahar olsun…

“Corvin Şatosu”

“Peleş Şatosu”

error: İçerik Telif Hakları Kapsamında Korunmaktadır.